ارسال به دوستان
کد خبر : 230491
تاریخ انتشار : 20 دی 1396 10:28
تعداد بازدید : 48

چم و خم های ارتباط با جنس مخالف

دین اسلام دین تعادل است و در تمام کارها میانه روی را پیشنهاد می کند. «و جعلناکم امة وسطاً» ( سوره بقره، آیه143) و در حدیثی بیان شده «خیر الامور اوسطها».......

230491.jpg

در حدیثی بیان شده «خیر الامور اوسطها».  در بحث روابط بین زن و مرد نیز می توان به اصول و توصیه ی دین رجوع کرد. برای اینکه بتوان تعادل را حفظ کرد باید اسب سرکش تمایلات نفسانی را با کمند دستورات دینی و قرآنی کنترل نمود.

بنابر نظر بعضی افراد هیچ گونه ارتباطی نباید میان زن و مرد در کلام و دیگر روابط وجود داشته باشد. اما این دیدگاه، دیدگاهی افراطی است، چرا که خداوند زن و مرد را یکسان آفریده و زن ها می توانند پا به پای مردها در عرصه های مختلف اجتماعی شرکت کنند. مخصوصا در جوامع امروزی که زنان سهم بسزایی در تمام عرصه های مختلف کاری و اجتماعی برعهده دارند، چنین دیدگاهی تقریبا غیر ممکن است. حتی در بسیاری روایات نقل شده است که حضرت فاطمه (س) در محدوده و چهارچوب قانون و شرع با یاران پیامبر و حضرت علی سخن می گفتند و یا برای مردم سخنرانی می کردند. نمی توان افراد جامعه را به دو گروه زن و مرد تقسیم کرد و به آنها اجازه نداد هیچ گونه ارتباطی با یکدیگر داشته باشند. برای انجام هر کاری باید حد و مرزهای آن را در نظر گرفت و پا از آن فراتر ننهاد چرا که کوچک ترین لغزشی در این راه ممکن است انسان را به دام هلاکت و بدبختی بیاندازد و او را در گرداب تمایلات نفسانی غوطه ور سازد.

رسول خدا می فرمایند: «بین زنان و مردان نامحرم جدایی ایجاد کنید زیرا هنگامی که آنان رو در روی یکدیگر قرار گرفتند و با هم رفت و آمد داشتند، جامعه به دردی مبتلا خواهد شد که درمان نخواهد داشت.»

پیامد این سخن پیامبر را به خوبی در روابط دوستانه دختران و پسران می توان دید که چگونه دوستی هایی بسیار ساده، حتی به عنوان همکلاسی و یا همکار، بنیان و اساس زندگی آنها را از هم متلاشی کرده است و برایشان راه بازگشتی نگذاشته است. تنها دلیل این فلاکت فقط خارج شدن از حد اعتدال و گوش دادن به ندای شیطان است.

حضرت علی نیز دراین باره می فرمایند: «اختلاط و گفت وگوی مردان با زنان نامحرم سبب نزول بلا و بدبختی خواهد شد و دل ها را منحرف می سازد.»

حدود روابط با جنس مخالف

باید محدوده ای مشخص در همه ارتباطات رعایت گردد؛ روابط کاری، اجتماعی و روابط در محیط های آموزشی، اگر در چهارچوب شرع باشد مانعی ندارد. اما روابط دوستانه بین دختر و پسر به طور کلی رد شده است چراکه سرانجام این روابط به مسائل نامشروع جنسی ختم می شود و انسان را به ورطه تباهی می کشاند. البته خود انسان بهتر می تواند محدوده ارتباطی خود را تعیین کند زیرا از خود شناخت بیشتری دارد. قرآن کریم در این باره می فرماید: «بل الانسان علی نفسه بصیره؛ انسان بر نفس خویش آگاه و بیناست.» (قیامت، آیه14)

راه کارهایی برای زنان و مردان

اما زن و مرد چه نکاتی را رعایت کنند تا به حد و حدود این روابط پایبند بمانند؟ حیا، وقار و متانت از جمله اصول اخلاقی است که هر زن و مردی که در ارتباط با یکدیگرند باید به آنها پایبند باشند. رعایت حد و مرز در گفت وگو و هم کلام شدن با یکدیگر، نگاه کردن، فاصله هنگام صحبت، تنها نبودن در مکانی که دیگران تردد ندارند و داشتن پوشش مناسب نیز از جمله اصول اخلاقی هستند که باید رعایت شود.

علاوه بر این کنترل هیجانات در برخورد با جنس مخالف حائز اهمیت است. در صورتی که زنان و مردان در محیطی سالم روابطی در چهارچوب های اخلاقی داشته باشند نه تنها سلامت روانی خویش را حفظ کرده اند بلکه باعث پیشرفت و رشد جامعه نیز خواهند شد. فردی که مهارت های ارتباطی را آموخته باشد و بداند هنگام رابطه با جنس مخالف باید از اضطراب دوری کرده و دچار برانگیختگی هیجانی نشود، می تواند در رابطه با جنس مخالف به درستی عمل کند. معمولاً نوجوانان و جوانانی که بلوغ عاطفی را به طور کامل پشت سر گذاشته و افسار احساسات را به دست دارند، موفق تر از سایر همسالان خود عمل می کنند.

در صورتی که زن و مرد احساس کنند، به یکدیگر دلبستگی داشته و یا رفتار و کردار یکدیگر را پسندیدند بایستی مرد از طریق خواستگاری پیش قدم شده و شرایط ازدواج را مهیا کند.

و در نهایت با رعایت این اصول اخلاقی نه تنها انسان در محدوده این ضوابط احساس اسارت نمی کند بلکه آرام می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :